Membership Recruitment and Retention Committee

The Membership Recruitment and Retention Committee is responsible for member recruitment and retention.  The committee reviews all completed applications for membership and recommends candidates for active, senior, provisional, student, associate, and international-corresponding membership to the Board of Directors. 

Committee members are appointed by the President with approval by the Board of Directors.  Committee member terms are three years. All terms begin in January and conclude in January in the year specified in "term ends".


Members

Libby Schroeder, MDLibby Schroeder, MD, Chair
Medical College of Wisconsin in ,
Term ends 01/18/2025
Lauren  Allan, DOLauren Allan, DO, Committee Member
University of Iowa Hospitals and Clinics in ,
Term ends 01/18/2025
Michael J. Anstadt, MDMichael J. Anstadt, MD, Committee Member
Loyola University Medical Center in Maywood, IL
Term ends 01/18/2025
John Chipko, MDJohn Chipko, MD, Committee Member
Research Medical Center in ,
Term ends 01/13/2024
Jennifer Cone, MD, MHSJennifer Cone, MD, MHS, Committee Member
University of Chicago in ,
Term ends 01/21/2023
Thomas K. Duncan, DO, FACS, FICSThomas K. Duncan, DO, FACS, FICS, Committee Member
Ventura County Medical Center in Ventura, CA
Term ends 01/18/2025
Dina Galaktionova, DODina Galaktionova, DO, Committee Member
in ,
Term ends 01/21/2023
Jennifer Christine Knight Davis, MD, FACSJennifer Christine Knight Davis, MD, FACS, Committee Member
West Virginia University in Morgantown, WV
Term ends 01/18/2025
Firas G. Madbak, MD, FACSFiras G. Madbak, MD, FACS, Committee Member
University of Florida in Jacksonville, FL
Term ends 01/21/2023
Sarah Ann Moore, MDSarah Ann Moore, MD, Committee Member
University of New Mexico in ,
Term ends 01/14/2023
Donna A. Nayduch, RN, MSN, ACNP,  TCRN, CAISSDonna A. Nayduch, RN, MSN, ACNP, TCRN, CAISS, Committee Member
in Ocala, FL
Term ends 01/14/2023
Robyn Richmond, MDRobyn Richmond, MD, Committee Member
Texas Tech University in ,
Term ends 01/18/2025
Alexander C. Schwed, MDAlexander C. Schwed, MD, Committee Member
NYU Grossman School of Medicine in ,
Term ends 01/13/2024
Evan G Wong, MD, MPH, FRCSC, FACSEvan G Wong, MD, MPH, FRCSC, FACS, Committee Member
McGill University in ,
Term ends 01/21/2023
Martin D. Zielinski, MD, FACSMartin D. Zielinski, MD, FACS, Ex Officio
Baylor in Houston, TX
Term ends 01/18/2025

Return to rosters